Idź pod prąd. Czysta woda jest zawsze u źródła.”


KONCHOWANIE

 

KONCHA - (popularnie zwana również lejkiem) wykonywana jest ręcznie z włókna lnianego, ułożonego wielowarstwowo, nasączonego woskiem pszczelim oraz związkami biologicznie aktywnymi – olejkami eterycznymi, sproszkowanymi ziołami i pyłkami kwiatów.

 

Zabieg konchowania uszu wywodzi się z wieloletniej tradycji stosowanej przez najstarsze ziemskie cywilizacje m.in.: Majów, Azteków czy Indian zamieszkujących Amerykę Północną. Konchowanie/lejkowanie może wykonywać jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.

Mechanizm konchowania opiera się na tzw. efekcie kominowym. Koncha umieszczona w uchu podczas spalania wytwarza ciepło, które w połączeniu z zawartymi w niej substancjami czynnymi, bezpośrednio oddziałuje terapeutycznie na obszar głowy. W trakcie spalania w kanale ucha wytwarza się podciśnienie, które stymuluje ciśnienie śródczaszkowe, co z kolei reguluje ciśnienie w zatokach i błonie bębenkowej, a także wyciąga z ucha nadmiar woskowiny oraz wszelkie nagromadzone w nim zanieczyszczenia.

Konchowanie aktywizuje procesy metaboliczne organizmu, oddziałuje na organizm ludzki poprzez detoksykację zatok, limfy i systemu nerwowego. Poprawia zmysł słuchu, węchu, wzroku i smaku. Wzmacnia siły witalne, podnosi odporność organizmu, przywraca równowagę emocjonalną i psychiczną. Kojące ciepło wytworzone w uchu poprzez spalaną konchę i uwalniający się w trakcie tego aromatyczny dym pomagają się wyciszyć, odprężyć i zrelaksować. Poza bezpośrednim oddziaływaniem na płaszczyzny fizyczne człowieka, zabieg konchowania wpływa dodatkowo na energetykę całego ciała – oczyszcza z blokad energetycznych i mentalnych centra energetyczne zwane czakramami, a dzięki temu wzmacnia je i aktywizuje do prawidłowego funkcjonowania.

Zaleca się wykonywanie zabiegów konchowania co drugi dzień, w ilości nieparzystej, ustalanej indywidualnie w oparciu o zgłaszane dolegliwości.

 

Wskazania do stosowania terapii przy użyciu konch to m.in.:

- szumy i dzwonienie w uszach

- niedosłuch

- nadmiar woskowiny

- infekcje górnych dróg oddechowych

- chroniczne zapalenie zatok i krtani

- nieżyt nosa

- katar sienny

- zaburzenia zmysłu powonienia

- zaburzenia błędnika, zaburzenia równowagi

- regulacja ciśnienia przy bólach głowy i migrenach

- stres, napięcie emocjonalne.

 

Uwaga! Używane przez mnie do zabiegów konchy wytworzone są według oryginalnej, tradycyjnej receptury Indian Hopi.